BIBLIOTEKA SZKOLNA

strona główna

Rok 2006/2007

Rok 2007/2008

Rok 2008/2009

Rok 2011/2012

Rok 2012/2013 

Rok 2014/2015 

Rok 2015/2016 

Rok 2016/2017 

Powrót

 

 

Biblioteka w Zespole Szkół z DNJB w Hajnówce

 
 
 
 
       

SPRAWY BIEŻĄCE
2017/2018


2017/18

              

Witamy w nowym roku szkolnym wszystkich czytelników i zapraszamy do biblioteki szkolnej.

 


Konkurs czytelniczy – wyróżnienie.

W konkursie czytelniczym o zasięgu wojewódzkim „Czy znasz twórczość Idy Pierelotkin?”, w ramach Podlaskich Spotkań z Pisarzami na ostatnim etapie w Białymstoku uczennica naszego gimnazjum z kl. II bG Klaudia Koc otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy Klaudii!

                                                                                


Warsztaty - „Jak pisać o książce, by inni chcieli ją przeczytać”.

Biblioteka szkolna we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną zorganizowała warsztaty „Jak pisać o książce, by inni chcieli ją przeczytać”. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas gimnazjalnych, których zainteresował ten temat. Była to okazja do wymiany informacji o różnych książkach, między innymi nowo zakupionych z NPRCz. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, zgłaszała swoje pomysły. Było to dobre działanie reklamujące książki i zachęcające do czytania.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach realizacji działań z NPRCz.

                                                                                


„Czy czytanie jest nam dzisiaj potrzebne?”

Podczas spotkań z rodzicami zostały wygłoszone prelekcje o wpływie czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencji. Czytanie ma wpływ na komunikację i poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć mówienia innych ludzi. Czytanie książek to sposób na odpoczynek i relaks. Wpływa pozytywnie na rozwój inteligencji emocjonalnej, uczy empatii i wrażliwości. Przy współpracy z wychowawcami klas liceum i gimnazjum udało się dotrzeć do wszystkich obecnych na klasowych zebraniach rodziców naszych uczniów.

Prelekcja skierowana do rodziców, była zrealizowana jako jedno z działań realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przez bibliotekę szkolną.

                                                                                


Sleeveface - projekt w bibliotece szkolnej

Sleeveface to zdjęcia, których elementem jest okładka książki – wmontowana w obraz w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała, sylwetki. Efekt jest zaskakujący, często zabawny, w wymyślanie kolejnych montaży wymaga wyobraźni i kreatywności.

Termin sleeveface powstał w kwietniu 2006 i został upowszechniony przez Johna Rostrona i Carla Morrisa. Samo zjawisko powstało wcześniej, zwłaszcza z wykorzystaniem płyt winylowych i upowszechniło się za sprawą mediów społecznościowych.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w projekcie: „Jak się ubrać w książkę, czyli sleeveface w bibliotece szkolnej”. Najpierw zapoznali się z samym zjawiskiem, oglądali przykładowe zdjęcia na gazetce szkolnej. Potem przeszli do samodzielnych prób stworzenia własnego sleeveface: wybierali książki, robili zdjęcia, obrabiali je. Większość zdjęć była wykonywana w bibliotece szkolnej, w czasie przerw śródlekcyjnych lub na wonnych godzinach, tzw. „okienkach”.

W efekcie powstało wiele prac, najlepsze zostały wyeksponowane w galerii na stronie internetowej biblioteki szkolnej oraz na korytarzu szkolnym. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem efektu, jaki wspólnie udało się stworzyć. Projekt ten przyciągnął do biblioteki nawet bardziej opornych czytelników.

Został on zrealizowany w ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                                                                


Przedszkolaki w bibliotece

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna nawiązała współpracę z Niepublicznym przedszkolem im. Św. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce. Przedszkolaki bardzo chętnie przychodzą do biblioteki, gdzie czekają na nich nowe książeczki do czytania. Głośnym czytaniem przedszkolakom zajmują się trzy wolontariuszki, uczennice liceum. Przed zajęciami, pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza przygotowują się do spotkania. Dokładnie czytamy tekst, omawiamy treść oraz ilustracje, zachęcamy do dyskusji. Dzieci bardzo chętnie odpowiadają na pytania, recytują wiersze, śpiewają piosenki, opowiadają własne historie. Wszystkim przedszkolakom za aktywny udział wręczamy zakładki do książek, oraz lizaki.

Uczennice bardzo dobrze poradziły sobie z nawiązywaniem kontaktów z maluchami, rozbudziły ich zainteresowania czytelnicze i kształtowały szacunek do poszanowania książek.

                                                                                


Spotkanie z pisarzem.

W ramach realizacji działań z NPRCz biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie, które miało na celu prezentację książki Białoruskiego Towarzystwa Historycznego "Historia Białorusinów Podlasia". Gościem spotkania był współautor książki Oleg Łatyszonek.

Spotkanie odbyło się 20 listopada 2017 r. w czytelni szkolnej, w którym uczestniczyły klasy II B LO i IIIA LO.

Pan O. Łatyszonek w bardzo ciekawy i interesujący zapoznał uczniów z swoją książką „Historia Białorusinów Podlasia" przedstawia dzieje odłamu narodu białoruskiego, poczynając od czasów, kiedy nie było jeszcze ani imienia Białorusini, ani nazwy Podlasie. Jednakże Białorusini to tylko uściślające określenie odwiecznych mieszkańców tych ziem, Rusinów. Również ziemie w przyszłości nazwane Podlasiem od wieków stanowiły pewną całość — jako ziemia brzeska, a potem ziemia brzesko-drohicka.

Na zakończenie spotkania gość bardzo chętnie odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez uczniów. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Mamy nadzieję, że książka O. Łatyszonka znajdzie swego czytelnika.

                                                                                


Czytamy seniorom.

Do realizacji działań z projektu NPRCz. aktywnie włączył się Szkolny Klub Wolontariusza. 14 listopada grupa wolontariuszy wraz z opiekunem panią Ireną Ignatowicz odwiedziła Dom Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży.

Uczniowie zorganizowali dla pensjonariuszy Wieczór Głośnego Czytania. Odpowiednio dobrana literatura, głośne czytanie wzbudziła wśród słuchaczy duże zainteresowanie książką. Po przeczytaniu fragmentów książek seniorzy zadawali pytania na temat kończącej się fabuły lub jak się potoczy interesujący ich wątek. W dyskusji o zainteresowaniach czytelniczych chętnie wracali do swoich ulubionych tytułów i autorów z czasów ich młodości. Panie najczęściej wymieniały utwory Marii Rodziewiczówny czy Eugeniusza Paukszty, natomiast panowie zaczytywali się w literaturze podróżniczej Arkady Fiedlera.

Głośne czytanie okazało się przydatną inicjatywą zarówno naszym wolontariuszom jak i seniorom. Seniorzy dziękowali uczniom za bardzo miły i przydatny wieczór, niektórzy przyznali (komu dopisuje wzrok), że postarają się czytać książki w długie zimowe wieczory. Uczniowie natomiast przyznali, że książka może być lekiem na każdy czas.

                                                                                


Sleeveface – czyli ubierz się w książkę.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka realizuje projekt Sleeveface - czyli ubierz się w książkę. Celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa. Projekt polega na wykonaniu oryginalnego zdjęcia z wykorzystaniem książki z biblioteki szkolnej, aby powstało złudzenie jedności modela z graficznym motywem książki. Ważne jest by na zdjęciu była widoczna ręka trzymająca książkę. W efekcie powstaje fotografia stanowiąca połączenie czytelnika z jego książką.

Zdjęcia można wykonać w zespole kilkuosobowym (w projekcie uczestniczą wszystkie klasy gimnazjum i liceum).

Zapraszamy do współpracy również nauczycieli.

Realizacja projektu 20-30 listopad.

                                                                                


Nowe książki…

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do biblioteki zostały zakupione nowe książki. Lista ich została stworzona głównie na podstawie propozycji uczniów, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę w naszej szkole, zarówno gimnazjum jak i liceum. Mamy nadzieję, że zakupione nowości przyciągną czytelników do naszej biblioteki. Lista książek jest dość długa i zawiera bardzo ciekawe, czasami intrygujące pozycje

Serdecznie zapraszamy czytelników do ich wypożyczania i pogłębiania swoich zainteresowań czytelniczych.

Lista książek:
1.West K. - Chłopak z innej bajki
2.West K. - Blisko ciebie
3.Nowaczyk S. - Zone
4.Stirling J. - Droga do Misty
5.Markharm W. - Lato w Nowym Jorku
6.Chastain E. - Dziennik Chloe Snow
7.Wallach T. - Dzięki za tę podróż
8.Zappia F. - Wymyśliłam Cię
9.Schlink B. - Kobieta na schodach
10.Kennedy E. - Cel
11.Lester J. - Cisza
12.Tchaikovsky A. - Dzieci czasu
13.Guse J. - Opowiem o niej
14. Montero C. - Zimowy wiatr na twojej twarzy
15.Grek - Byłem gangsterem
16. Ishiguro K. - Okruchy dnia
17. Finke A. - Żona na sprzedaż
18.Pierolotkin J. - Dwie połówki pomidora
19.Bradford Ch. - Agent. Zakładniczka
20.Socha N. - Apteka marzeń
21.Andrews V.C. - Bramy raju
22.Lissner C. - Carrie Pilby
23.Luren S.J. - Glory. Wyścig o wszystko
24.Morgan K. - Misja 100
25.Lagercrantz D. - Mężczyzna, który gonił swój cień
26.Giles J. - Na krawędzi wszystkiego
27.Nowak E. - Nie do pary
28.Ishigurn K. - Nie opuszczaj mnie
29.Beauvais C. - Pasztety do boju
30.Witkiewicz M. - Pierwsza na liście
31.Beaty E. - Pocałunek zdrajcy
32.Oliver L. - Replika
33.Andrews V.C. - Rodzina Casteel
34.Monforte R. - Rosyjska namiętność
35.Rudden R. - Rycerze pożyczonego mroku
36.Riley L. - Róża Północy
37.Hendel P. - Strażnik
38.Pierolotkin I. - Tylko nie impreza!
39.Ruby L. - Zapadła dziura BONEGAP
40.Moseley K. - Zdobyć Rosie. Czas próby
41.Moseley K. - Zdobyć Rosie. Początek gry
42.Nowak E. - Zerwij z nią
43.Witkiewicz M. - Ósmy cud świata.

                                                                                


Konkurs czytelniczy „ Czy znasz twórczość …?”

Biblioteka szkolna przystąpiła do konkursu organizowanego w ramach projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Konkurs czytelniczy „Czy znasz twórczość Idy Pierolotkin?” adresowany do uczniów gimnazjum i „Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego?”, uczniom liceum. Celem konkursu jest popularyzacja współczesnych pisarzy polskich, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz rozbudzanie motywacji czytania książek spoza kanonu lektur szkolnych.

W etapie okręgowym konkursu czytelniczego wzięło udział dwóch uczniów. Gimnazjum w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku 16 listopada reprezentowała Klaudia Koc, a liceum Adam Pszczoła. Zmagali się oni z bardzo szczegółowym testem dotyczącym treści wybranych książek. W gimnazjum były to następujące tytuły: „Dwie połówki pomidora”, „Na wojnie i miłości”, „Pepa,nie swiruj”,a w liceum: „Domofon”, „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” i „Gniew”.

Gratulujemy uczniom!

W bibliotece szkolnej wykonaliśmy gazetkę informacyjną o konkursie czytelniczym.

Udział w konkursie jest jednym z zadań, które realizowaliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                                                                                

 


ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI

Kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości w naszej szkole rozpoczęto od uroczystej akademii w gimnazjum i liceum w auli szkolnej. Święto Niepodległości jest szczególną okazją do przemyśleń nad losami naszego narodu i państwa. Święto to przywołuje do naszej pamięci wiele wybitnych postaci zapisanych w historii Polski walczących o niepodległość.

O tym dniu pamiętała także biblioteka szkolna. Z tej okazji została wykonana świąteczna gazetka upamiętniająca tak ważną datę w naszej historii. Gazetka cieszyła się wielkim zainteresowanie uczniów.

                                                                                

 


Nowe książki w językach obcych

W ramach realizacji działań z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały zakupione nowe książki z języków obcych, które są nauczane w naszej szkole: język angielski, rosyjski, niemiecki i francuski. Literatura piękna wzbogaciła nasz księgozbiór i zachęca uczniów do czytania i pogłębiania nauki języka obcego. Książki cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów. W doborze literatury pomogli nam nauczyciele języków obcych.

Lista książek:
1. Bażow P. - Uralskije skazki ( w języku rosyjskim)
2. Berent F. - Maleńkaja princessa ( w języku rosyjskim)
3. Cwietajewa M. - Liriczeskije stichotworenija i poemy ( w języku rosyjskim)
4.Tysiacza i adna nocz. Arabskije skazki. ( w języku rosyjskim)
5.Rubcow N. - Zwiezda polej. ( w języku rosyjskim)
6. Okudżawa B. - Stichotworenija ( w języku rosyjskim)
7.Nabokow B. - Stichi ( w języku rosyjskim)
8. Wysocki W. - Na Bolszom Karetnom ( w języku rosyjskim)
9. Achmatowa A. - Dwadcać pierwoje ( w języku rosyjskim)
10. Puszkin A. - Skazki ( w języku rosyjskim)
11. Puszkin A. - Powiesti Biełkina ( w języku rosyjskim)
12. Montgomery L.M. - Ania i dom mieczty ( w języku rosyjskim)
13. Masza i miedzwiedź ( w języku rosyjskim)
14. Andersen H.Ch. - Skazki ( w języku rosyjskim)
15. Akunin B. - Dietskaja kniga ( w języku rosyjskim)
16. Sitnjanskij A. - Chuligańskije stichi ( w języku rosyjskim)
17. Berszabskaja M. - Bolszaja maleńkaja dziewoczka ( w języku rosyjskim)
18. Flaubert G. - Madame Bovary ( w języku francuskim)
19. Hugo V. - Les Misérables ( w języku francuskim)
20.Habersack Ch. - Timo darf nicht sterben! ( w języku niemieckim)
21. Clark Janet - Das Geheimnis der Statue ( w języku niemieckim)
22. Silvin Thomas - Claudia, Mallorca ( w języku niemieckim)
23.Verne J. - Le tour du Monde en 80 jours ( w języku francuskim)
24. Schenniinger M. - Ein Fall für Tessa Leseheft ( w języku niemieckim)
25.Carrol L. - Alice in Wonderland ( w języku angielskim)

                                                                                

 


Spotkanie z prawnikiem

W ramach Europejskiego Dnia Prawnika w bibliotece szkolnej odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z panią prawnik Iwoną Panasiuk. W spotkaniu uczestniczyły klasy IIA i II C LO w ramach zajęć z poradnictwa zawodowego.

Europejski Dzień Prawnika (ang. European Lawyers Day) jest dniem świętowania zasady praworządności oraz roli, jaką zawody prawnicze pełnią w jej obronie. Obchody służą podkreśleniu wspólnych wszystkim prawnikom wartości i ich wkładu w system wymiaru sprawiedliwości.

Europejski Dzień Prawnika organizowany jest przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE, ang. The Council of Bars and Law Societies of Europe) – międzynarodowe stowarzyszenie non-profit, założone w 1960 roku.
Od kilku lat Adwokatura aktywnie włączą się w obchody Europejskiego Dnia Prawnika poprzez bezpośrednie spotkania adwokatów i aplikantów adwokackich z młodzieżą szkolną. Spotkania te mają na celu zaznajomienie młodzieży z zawodem adwokata i jego rolą w społeczeństwie.

Co roku CCBE wybiera temat przewodni Europejskiego Dnia Prawnika. Temat ten ma zilustrować aktualne problemy lub wyzwania dla profesji, rządów prawa i ochrony praw człowieka.
Tegorocznym tematem Europejskiego Dnia Prawnika jest rola nowych technologii w świadczeniu pomocy prawnej - Ewoluujący prawnicy: jak cyfrowa transformacja może wzbogacić związek między obywatelem a prawnikiem.

Pani prawnik przedstawiła młodzieży zagadnienia z zakresu:
a. jak innowacje cyfrowe sprawiają, że zawód prawnika staje się bardziej przystępny i zaangażowany we wzajemne porozumienie z obywatelami;
b. jak nowe technologie mogą wpłynąć na przyszłość zawodu prawniczego oraz sposób świadczenia pomocy prawnej;
c. jak nowe technologie mogą wpłynąć na większą świadomość prawną obywateli;
d. jak nowe technologie mogą wpłynąć na szerszy dostęp do usług prawniczych;
e. jakie zagrożenia wiążą się z coraz większym wykorzystywaniem nowych technologii w wymiarze sprawiedliwości.

Spotkanie okazało się bardzo interesujące i ukazujące kulisy zawodu prawnika. Młodzież bardzo chętnie włączała się do dyskusji, komentowała podejmowane zagadnienia przez panią prawnik i zadawała kontrowersyjne pytania. Pani Iwona Panasiuk pojęła także temat, co trzeba ukończyć aby zostać prawnikiem.

                                                                                

 


Nowe książki w bibliotece

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do biblioteki zostały zakupione nowe książki. Są to pozycje, które wybrali uczniowie, nauczyciele i rodzice w ubiegłym roku szkolnym. Zapraszamy wszystkich po ciekawe pozycje na długie jesienne wieczory. Dobra książka i kubek gorącej herbaty umili długi wieczór.

1. 6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz.
2. 7 nawyków skutecznego czytania.
3. Agent Okup
4. Anioł Stróż
5. Beduinki na Instagramie.
6. Białe. Zimna wyspa Spitsbergen.
7. Bóg Rzeczy Małych.
8. Byłam służącą w arabskich pałacach.
9. Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu.
10. Central Park.
11. Czarne narcyzy.
12. Czarny piątek.
13. Cztery sekundy do stracenia.
14. Bóg, Islam i ojczyzna.
15. Czytanie jest super.
16. Domofon.
17. Doskonała.
18. Dziesięć płytkich oddechów.
19. Dziewczyna z Brooklynu.
20. Hodowca świń
21. Ja My Oni Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską
22. Jedno małe kłamstwo
23. Kawiarenka w Kabulu
24. Kiedy odszedłeś
25. Kobiety w islamie
26. Kroniki z życia ptaków i ludzi
27. Lampiony
28. Lisia dolina
29. Love Rosie
30. Ławeczka pod bzem
31. Mężczyźni są z Marsa kobiety są z Wenus
32. Miasto świętych i złodziei.
33. Miedzianka. Historia znikania.
34. Miłość pod Psią Gwiazdą
35. Miód
36. Młody świat
37. Motocyklista doskonały. Wyższa szkoła jazdy
38. Mroczny anioł
39. Na wojnie i miłości.
40. Never never
41. Nic oprócz milczenia
42. Nic oprócz strachu
43. Nic oprócz śmierci
44. Opowieści przebrane
45. Oszukana
46. Pięć sposobów na upadek
47. Początek wszystkiego
48. Przeżyć
49. Rodzinna historia lęku
50. Rozmowa w Katedrze.
51. SamoDzielna kobieta. O dojrzewaniu do zmian.
52. Saszeńka
53. Snoby
54. Stulecie
55. Swoją drogą. Opowieść o9 trzech podróżach
56. Szczęście w miłości
57. Szkoła latania
58. Szukając Alaski
59. Ta, którą znam
60. Te chwile
61. Toast za przodków.
62. Tropiciel
63. Trylogia kryminalna. Uwikłanie/Ziarno prawdy/ Gniew
64. Terapeutka
65. Upadłe serca 3
66. Uratuj mnie
67. W matni marzeń
68. We mgle
69. We wspólnym rymie
70. Wspomnienia w kolorze sepii
71. Wyznania zmyślonego przyjaciela
72. Za zamkniętymi drzwiami
73. Zanim zasnę
74. Zapisane w wodzie
75. Zaślepienie

                                                                                

 


Spotkanie w Szczytach

Realizując Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w dniu 21.10.2017 r., klasa IIa gimnazjum wraz z opiekunami – panią Jolantą Grygoruk i panią Śnieżyną Plis, udała się do Szczyt na spotkanie z białoruskim pisarzem, podróżnikiem i nurkiem – panem Wiktorem Stachwiukiem. Na spotkaniu pojawił się również pan dyrektor, który powitał zarówno nas, jak i pana Wiktora oraz opowiedział nam kilka słów na swój temat. Pan Stachwiuk przeżył obecnie 70 wiosen. Jego rodzinną wioską jest Trześcianka, w której obecnie mieszka. Pan Wiktor wyjaśnił nam znaczenie słowa „Trześcianka” w języku białoruskim (trzy wioski) oraz przeszedł do historii swojego życia począwszy od studiów, a skończywszy na dniu dzisiejszym. W trakcie swojego życia zwiedził takie kraje jak: Grecja, Portugalia, Hiszpania, Rosja, Białoruś oraz Egipt. Spotkanie odbyło się na zasadzie opowieści okraszonych pokazem kilku książek, filmów i odpowiedzi na pytania. Pan Wiktor opowiadał ciekawie, nikt się nie nudził, a książki (które oczywiście sam napisał, a nawet zaprojektował okładkę do nich) pozwalały uzupełnić niektóre historie. W trakcie krótkiej przerwy uczniom została zapewniona herbata oraz słodycze. Niestety, zaplanowane ognisko nie udało się, ponieważ pogoda nie dopisywała (od rana padał deszcz), jednak nikt specjalnie się tym nie przejął, ponieważ historia życia tak interesującego człowieka nie pozwalała na nudę.

                                                                                

 


Spotkanie z pisarką

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Hajnówce w realizacji niektórych zadań.

Dnia 17.10.2017 r. klasa I c LO uczestniczyła w spotkaniu z popularną pisarką - Katarzyną Zyskowską - Ignaciak, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce. Pani Zyskowska - Ignaciak jest autorką m.in. serii Upalne lato, książek: Nie lubię kotów i Wieczna wiosna, a także biografii: Marii Skłodowskiej - Curie pt.: Zanim oraz K.K. Baczyńskiego - Ty jesteś moje imię, na których pisarka skupiła szczególną uwagę. Opowiedziała nam o początkach swojej pracy, współpracy z wydawnictwami oraz sposobach pisania. Zainteresowała uczniów niezwykłymi historiami na temat życia Baczyńskiego i Skłodowskiej, podając przy tym mnóstwo ciekawostek z ich życia prywatnego, przez co dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy i poszerzyliśmy naszą wiedzę. Spotkanie odbyło się w sympatycznej atmosferze, a książki Pani Katarzyny wydały się warte uwagi.

                                                                                

 


Literatura obca nie jest nam obca…

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do biblioteki została zakupiona literatura piękna w języku angielskim, rosyjskim, francuskim i niemieckim.

Chcąc zmobilizować uczniów do poznawania i nauki języków obcych na lekcjach bibliotecznych rozpoczęłyśmy akcję głośnego czytania wybranych fragmentów książki.

Uczniowie z miłą chęcią przez 45 minut czytają wybrane przez siebie pozycje w tych językach, których uczą się na lekcjach. Największym zainteresowaniem cieszy się język francuski ze względu na melodyjność i miękką wymowę oraz stosunkowo mała liczba uczniów wybiera ten język.

Uczniowie na zajęciach bibliotecznych coraz odważniej zgłaszają się do czytania książek obcojęzycznych na głos swoim koleżankom i kolegom, pokonują bariery nieśmiałości lub złej wymowy.

                                                                                


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Święto Głośnego Czytania zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest obchodzone 29 września.

W naszej szkole ze względów organizacyjnych święto było obchodzone 9 października. W tym dniu przeprowadzony został projekt edukacyjny w gimnazjum i liceum pt. „Dzień Głośnego Czytania w Klasach”.

W tym dniu w pokoju nauczycielskim zostały wyłożone wcześniej wybrana przez stałych czytelników literatura piękna zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W tym dniu nauczyciele poświęcili 5-10-15 minut lekcji na głośne czytanie uczniom przez siebie lub chętnych uczniów. Uczniowie zainspirowani czytaną książką rozbudzili swoje zainteresowania czytelnicze i wrócili po nie do biblioteki.

Dzień Głośnego Czytania bardzo spodobał się zarówno uczniom jak i nauczycielom. Uczniowie bardzo chętnie czytali jak i słuchali wybrane przez siebie pozycje. Projekt głośnego czytania zareklamował literaturę zakupioną w ramach programu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i przyczynił się do wzrostu wypożyczeń książek.

                                                                                

 


Spotkanie z dziennikarzem Radia Svaboda

W ramach Realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w piątek 6 października w bibliotece naszej szkoły odbyło się spotkanie z panem Janem Maksymiukiem – dziennikarzem białoruskim, literaturoznawcą, tłumaczem literatury oraz twórcą portalu svoja.org i języka podlaskiego. Nasz gość wypowiadał się na temat nauki różnych języków, dowiedzieliśmy się, że sam zna ich aż 13. Usłyszeliśmy wiele cennych informacji na temat literatury oraz pracy tłumacza. Dowiedzieliśmy się również o interesujących podróżach pana Jana, który odwiedził między innymi Japonię, Hiszpanię, Stany Zjednoczone oraz Szwecję. Pan Maksymiuk mieszka i pracuje obecnie w Czechach. Jego nastoletnia córka uczęszcza do amerykańskiej szkoły. W przeszłości studiował fizykę. Jesteśmy bardzo wdzięczni panu Maksymiukowi za przybycie do naszej szkoły i sprawienie, że czas spędzony w czytelni okazał się być bardzo przyjemnym i interesującym.

Zaproszony gość przekazał bibliotece kilka tytułów swoich książek, wzbogacą one zasoby biblioteczne.

                                                                                

 


Festiwal ODE

We współpracy z wychowawcami klas liceum, realizując Program Narodowy Rozwoju Czytelnictwa w ramach IV Festiwalu ODE, który odbywał się na terenie Podlasia od 24 września do 10 października 2017 roku, uczniowie naszego liceum mieli możliwość obejrzenia kilku spektakli. 25 września wszystkie klasy licealne udały się do Hajnowskiego Domu Kultury na przedstawienie „PustaJa” w wykonaniu Teatru Czrevo. Spektakl oparty jest na hiszpańskim dramacie „Yerma”. Porusza on problem kobiecości oraz macierzyństwa. Akcja spektaklu została przeniesiona na grunt tradycyjnej kultury podlaskiej. Grany „po svojomu” przez Juliannę Dorosz oraz Joannę Troc. „Pajsci i nie wiarnucca” w wykonaniu Teatru Tutejszego z Białorusi 2 października obejrzały klasy trzecie liceum. Spektakl stworzony na podstawie utworu Wasila Bykawa. Akcja toczy się podczas wojny i ukazuje historię dwójki młodych ludzi. W obsadzie wystąpili Daria Parmienienkowa oraz Nikołaj Worobiej. Festiwal ODE to niezwykłe wydarzenie kulturalne. W naszej pamięci z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia.

                                                                                

 


Romeo i Julia w języku białoruskim

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dnia 05.10.2017 r. klasy I A i C LO wraz z opiekunami wybrały się na spektakl do Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Miały przyjemność obejrzeć niesamowitą wersję dramatu Williama Szekspira pt. „Romeo i Julia” w wykonaniu grupy teatralnej z Muzeum Białoruskiego, przygotowaną pod kierunkiem Pani Joanny Troc. Sztuka została przetłumaczona na język białoruski i wykonana w oparciu o elementy naszej miejscowej kultury. Na szczególną uwagę zasługuje oprawa muzyczna spektaklu. Wszyscy uczniowie byli pod wielkim wrażeniem występu i umiejętności aktorskich członków grupy teatralnej.

                                                                                

 


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Już od początku września przystępujemy do dalszych etapów realizacji programu czytelnictwa. Ruszamy z kolejnymi zakupami – dostawa reportaży i dzienników oraz projektami.

Nauczycieli prosimy o wskazanie pomocy metodycznych, lektur szkolnych, a uczniów o ich życzenia czytelnicze.

                                                                                


 

 

   

  

 

 

 

  

strona główna

Biblioteka w Zespole Szkół z DNJB w Hajnówce 

  KONTAKTY:   

e-mail:   biblioteka_dnjb@poczta.onet.pl