BIBLIOTEKA SZKOLNA

strona główna

 
 
 

Biblioteka w Zespole Szkół z DNJB w Hajnówce

 
 
 
 

Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 15.03.2013

„CZYTAM WIĘC WIEM” – nasz klub czytelnika „Atramentowe serca” czynnie włączył się do akcji promującej czytelnictwo pod patronatem Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej.

Działania klubu zostały przedstawione na łamach Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej z dnia 9.01.2013.

Klubowicze włączyli się do akcji „Czytam, bo lubię”, której celem jest  polecanie ciekawych książek innym czytelnikom. W Kurierze Porannym i Gazecie Współczesnej z dnia 28.02.2013 została zamieszczona recenzja książki klubowiczki Magdy Florczuk z klasy IIb gimnazjum. Magda wszystkim czytelnikom poleca książkę „Lekcja życia” Martyny Jacewicz.

 

Za udział w kampanii społecznej Magda Florczuk i Szymon Józef Ruczyński społecznej otrzymali drobne upominki, w podziękowaniu za nadesłane recenzje książek.

 

 

Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 15.02.2013

Na ostatnim naszym spotkaniu gościliśmy nowego miłośnika książek – Michała Daniluka z klasy II bG. Michał z zainteresowaniem wsłuchiwał się w nasze dyskusje o książkach, opowiedział nam o swoich preferencjach czytelniczych. Michał najbardziej lubi książki popularno-naukowe z różnych dziedzin wiedzy. Michał jeszcze nie zadecydował czy w klubie zostanie na dłużej.

Na piątkowym spotkaniu Aron zaprezentował nam swój autorski wiersz pt. „Nałóg”. Aron w swoim wierszu  porusza  problem uzależnienie od komputera wśród młodzieży. Wiersz pomimo tematu bardzo się spodobał. Zgodnie zdecydowaliśmy, że wiersz zostanie zgłoszony do konkursu o tematyce profilaktycznej, organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Hajnówce.

 

 Wiersz Arona               

                                     Nałóg

 

                                           Siedzisz wciąż przed ekranem,

                                             nawet nad samym ranem.

                                               Nic tylko ślęczysz całymi dniami,

                                             I robisz to nawet wieczorami.

                                            

                                              Marnujesz wzrok, więc weź się do pracy,

                                              nie będziesz przecież od razu bogaty.

                                              Musisz zacząć ćwiczyć, by stać się silniejszy,

                                               ale minie trochę czasu, aż staniesz się mocniejszy.

 

                                               Lecz nie trać nadziei,

                                                na wszystko jest czas.

                                                Nawet pośród kniei,

                                                Nie wszystko masz.


Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 8.02.2013

 Na ostatnim spotkaniu klubowicze recenzowali nowości biblioteki przeczytane w czasie ferii zimowych.  Oto niektóre recenzje książek.

 

„Miasto śniących książek”

            Zapierająca dech w piersiach książka fantastyczna pióra Waltera Moersa przeznaczona dla czytelników od gimnazjum w górę (nawet dla dorosłych). Rzecz dzieje się na fikcyjnym kontynencie Camonii, a całość jest opowieścią pisarz-smoka o jego niecodziennych i przerażających przeżyciach w Księgogrodzie. Na prawie pięciuset stronach przeczytać można, jak to główny bohater Hildegunst Rębacz Mitów zostaje zaplątany w niebezpieczną intrygę i wtrącony podstępnie do podziemi Księgogrodu–gigantycznego labiryntu. Spoczywają tam miliony zapomnianych z dawna woluminów, a wszędzie grasują łowcy książek i nieznane nikomu stwory, a wśród nich najgroźniejszy i zarazem najbardziej tajemniczy Król Cieni. Jak potoczą się losy Hildegunsta? Przeczytajcie sami! Książka napisana z humorem, momentami straszna, ale zawsze niekonwencjonalna, więc nigdy nie można się domyślać, co stanie się na następnej stronie. Wyobraźnia nie zna tam granic – lecz uważajcie – w tych kartkach łatwo utonąć!

Szymon Ruczyński IbG

z DNJB w Hajnówce


„Lekcja Życia” Jacewicz Martyna

 

            Chciałabym polecić książkę pt. „Lekcja życia” Martyny Jacewicz. Przedstawia ona problemy dwóch nastolatek (kuzynek), które pojawiają się w codziennym życiu. Dziewczyny nienawidziły siebie nawzajem. Ewa mieszkała w dużym mieście a Ula na wsi. Dziewczyny w związku z problemami rodzinnymi przez jakiś czas musiały zamieszkać razem w domu Ewy. Bohaterki razem uczęszczały do jednej klasy i wniosły  duże zamieszanie. Pojawiły się konflikty klasowe, narosły problemy obyczajowe. Wypadek samochodowy Uli  uświadamia dziewczynom co tak naprawdę w życiu jest ważne, a co jest błahostką.

            Polecam tę książkę zarówno czytelnikom gimnazjum i liceum. Książka jest pouczająca, porusza także problemy narkomanii wśród młodzieży. Fabuła szybko wciąga czytelnika, jest wartka i ciekawa.

                                                                       Magda Florczuk IIaG


Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 21.12.2012

 

W ostatni dzień przed feriami zimowymi to jest 21 grudnia spotkaliśmy się w mniejszym gronie niż zazwyczaj. Mimo tego spotkanie było bardzo żywiołowe i owocne. Wspólnie omówiliśmy książkę pt. „Hobbit” J.J.R. Tolkiena.

Dyskusja była bardzo żywiołowa. Wymieniliśmy swoje uwagi i spostrzeżenia na temat bogatych postaci fantastycznych, głównych bohaterów książki. Doszliśmy do wniosku, że „Hobbit” jest bardzo dobrym przykładem literatury fantastycznej.

Wielkim miłośnikiem twórczości J.J.R. Tolkiena okazała się nasz klubowy kolega Szymon Józef Ruczyński.  Szymon w okresie ferii świątecznych wybiera się do kina na adaptacje filmowa tej książki. Obieca, że swoimi wrażeniami podzieli się z nami na następnym spotkaniu.  


Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 17.12.2012

 

Na naszym spotkaniu w ramach wyjątku nie omówiliśmy książki a zajęliśmy się tematem – Jak prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia?  Skłoniła nas do tego bardzo bogata wystawa o osiągnięciach i wyczynach naszego lokalnego biegacza, pana Aleksandra Prokopiuka. Wystawa zawiera wiele ciekawych zdjęć z różnych biegów nie tylko Polski a także Europy. Następnie obejrzeliśmy bogaty reportaż o wyczynach, treningach i osiągnięciach pana A. Prokopiuka.

Klubowicze obiecali, że w czasie ferii poświęcą swój czas wolny poprawie kondycji fizycznej.

Wszyscy zgodnie podziwialiśmy sukcesy i wolę charakteru naszego biegacza. Stwierdziliśmy , że pan Aleksander jest najlepszą „reklamą” naszej Hajnówki.


Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 07.12.2011

Rafał Kosik jest autorem, którego książkę  chętnie omówilismy na naszym spotkaniu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że książka pod tytułem „Teoretycznie Możliwa Katastrofa” jest niebywale wciągająca i zawiera elemnty „pierowtnego” science-fiction. Elementy te autentycznie interesują czytelnika i zmuszają do wysilenia szarych komórek. Nasza klubowicza Agnieszka, wielbicielka powiesci tego pisarza jest przekonana, ze utowry R. Kosika w przyszłosci wrócą jeszcze jako temat rozważań wielu czyteników

 

 


Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 30.11.2012

 

Na kolejnym spotkaniu klubowicze spotkali się, by omówić opowiadanie fantastyczne pt. „Miasta” napisane przez naszego klubowicza Szymona Józefa Ruczyńskiego.

Opowiadanie Szymona zostało głośno wszystkim przeczytane przez Mateusza i Agnieszkę.

Wszyscy podziwialiśmy Szymona za pomysł i znalezienie czasu na napisanie opowiadania. Treść utworu bardzo nam się podobała, osadzona została w realiach czasów średniowiecznych. Opowiadanie Szymona może każdy sam przeczytać i ocenić w linku Klubu – Nasza twórczość.

Szymonowi życzymy dalszych pomysłów na własną twórczość literacką i ich realizację.


Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 23.11.2012

Na piątkowym spotkaniu klubowicze spotkali się, by omówić książkę Johna Flanagona „Zwiadowcy” część 1 „Ruiny Gorlanu”

Dyskusja toczyła się przede wszystkim wokół przygód głównego bohatera Willa.         Piętnastoletni Will, wychowanek sierocińca, nieoczekiwanie trafia na szkolenie do owianego mroczną sławą zwiadowcy imieniem Halt. Pod opieką zgryźliwego brodacza, chłopak uczy się trudnej sztuki przetrwania i walki z wrogami Królestwa. Zwiadowcy nie są darzeni sympatią przez mieszkańców Araluenu – zwykli ludzie podejrzewają, że członkowie korpusu posługują się czarną magią i potrafią stawać się niewidzialni… Nie o takiej przyszłości marzył Will (ach, zostać rycerzem!),jednak początek nauki u Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody, prawdziwie męskiej przyjaźni oraz walki na śmierć i życie.

Dyskutanci zgodzili się, że „Zwiadowcy” są lekturą skierowaną, raczej do młodzieży niż do starszych czytelników. Bohaterowie książki są wyraziści i realni, nie są pozbawieni wielu wad. Okazują także chwile słabości, które zdarzają się przecież każdemu. Historia jest pełna przyjaźni, poświęceniu i zaufaniu. Wykreowany świat, choć trochę inny, przypomina po prostu dawne czasy, z kilkoma zmianami. Książka mądra i wyjątkowa - fantasy bez magii, tylko czysta przygoda, powodzenie misji bohatera zależy nie od siły jego mięśni, ale od sprytu i inteligencji. Dobrze skonstruowana fabuła, sprawna narracja oraz wzbudzające sympatię postaci sprawiają, że Ruiny Gorlanu to naprawdę wciągająca opowieść.

Zachęcamy wszystkich czytelników do przeczytania tej powieści.


Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  serca”

w dniu 16.11.2012

Na kolejnym spotkaniu miłośnicy książek dyskutowali nad twórczością Tolkiena.  Została omówiona książka „Władca Pierścieni”.

Jest to powieść fantastyczna, której akcja rozgrywa się w fikcyjnym świecie, zwanym Śródziemiem, krainie gdzie fantastyczne istoty po latach walki między sobą zawarły pokój. Sauron, zły władca Mordoru próbuje odzyskać Jedyny Pierścień, wykuty setki lat wcześniej w czeluściach góry Orodruiny. Klejnot tan miał mu zapewnić władzę nad pozostałymi pierścieniami podarowanymi władcom ludzi, elfów i krzatów. Jednak plan ten nie powiódł się,

ponieważ pierścień został odebrany Sauronowi, a on sam stracił postać materialną.
        Pierścień odnajduję się po latach u Bilbo Baggins’a, który zdobył go podczas wyprawy przeciwko smokowi razem z krzatami.
Władca ciemności postanawia po raz kolejny zasiać zło i nienawiść na ziemiach Śródziemia i zamierza odzyskać Jedyny Pierścień. Stara się temu przeciwstawić Gandalf Szary, wielki mędrzec i czarodziej. Za namową Gandalfa Bilbo przekazuje Pierścień swojemu bratankowi, hobbitowi o imieniu Frodo. Młody hobbit mimo grożącego mu niebezpieczeństwa postanawia podjąć się
zadania i wraz z towarzyszami udaje się do siedziby zła - Mordoru, aby zniszczyć Pierścień tam gdzie został on wykuty.

Po streszczeniu książki, klubowicze obejrzeli fragment filmu pierwszej części „Władca Pierścieni”. Na zakończenie dyskutowaliśmy o adaptacji filmowej tej powieści.


Relacja z spotkania Klubu Książki „Atramentowe  

serca” w dniu 9.11.2012

           Klub Książki spotkał się 9 listopada  -  by omówić twórczość i biografię Małgorzaty Musierowicz.

         Sylwetka pisarki została omówiona na podstawie prezentacji multimedialnej. Bogate slajdy przybliżyły klubowiczom niezwykłe życie i bogatą twórczość autorki książek serii Jeżycjada.

         Małgorzata Musierowicz urodziła się i mieszka w Poznaniu. Jej niezwykłe i popularne, pełne humoru książki zdobyły wiele prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m. in. Kwiat kalafiora wpisany został na Listę Honorową im. Andersena przez jury IBBY przy UNESCO, Noelka zaś została uznana za książkę roku przez polską sekcję IBBY. Książki Małgorzaty Musierowicz przełożono na wiele języków europejskich oraz japoński. Stały się także podstawą adaptacji filmowych.

         Miłośniczką twórczości M. Musierowicz jest nasza klubowiczka – Marysia Jabłońska z pierwszej klasy gimnazjum.

My klubowicze ...., zapraszamy do nas


Relacja ze spotkania Klubu Książki „Atramentowe serca”  w dniu 26.10.2012 r.

         W dniu 26 października 2012r. kolejny raz spotkali się klubowicze w powiększonym gronie. Na spotkaniu została omówiona książka  Juliusz Verne „Przygody kapitana Hatterasa”.  Miłośnikiem twórczości Juliusz Verne jest uczeń klasy Ib gimnazjum  Szymon  Ruczyński. Uczestnikom spotkania została przybliżona biografia autora.

Przygody kapitana Hatterasa" To bez wątpienia jedna z najlepszych książek Juliusza Verne. Na ponad pięciuset stronach opisane zostały dramatyczne losy polarnika Hatterasa który dla chwały Anglii próbuje zdobyć niezdobyty biegun północny. Od buntu załogi i braku żywności oraz opału po dokuczliwe zimno - To wszystko zostało zapisane w dwóch tomach. Najciekawsze jest jednak pokazanie, jak niebezpieczny jest nacjonalizm i upór. Niesamowita lektura.

 Choć trudno w to uwierzyć, w Polsce pojawiło się zaledwie jedno wydanie książkowe - przez dwieście lat o książce tej zapomniano. A jesty to książka naprawdę godna uwagi, choćby dlatego, że słynny Dimitr Mendelejew, twórca tablicy okresowej pierwiastków (tablica Mendelejewa), wielbiciel Verne'a, kazał ją sobie czytać na łożu śmierci. Niestety, książka została zmieniona trochę przez Verne'a tuż przed wydaniem, a wydawca również dołożył swoje trzy grosze, co odbiera jej część uroku, ale i tak - gorąco polecam

Szymon Ruczyński

Ia Gim

.

 

 

 

Biblioteka w Zespole Szkół z DNJB w Hajnówce   

KONTAKTY:   

e-mail:   biblioteka_dnjb@poczta.onet.pl